Pytanie:
Pytania dotyczące „chybotania się śmierci”
Gary
2011-06-30 19:13:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam Jeepa Wranglera z 1999 roku (4-cylindrowego), który został zainfekowany niesławnym „Death Wobble”. Jeśli to określenie jest zbyt slangowe, tutaj jest artykuł, który może wyjaśnić to lepiej, niż mam nadzieję. Chciałbym to naprawić samodzielnie, ale o pojazdach wiem bardzo mało, więc myślę, że szybko stracę głowę. Uzbrojony w mój podręcznik Hayne'a, Google i lokalny warsztat You-Fix-It, mam nadzieję, że mi się to uda.

Największym problemem, z jakim się spotykam, jest to, że może to być spowodowane wieloma czynnikami i jeśli mam nadzieję aby zrobić to samodzielnie, będę musiał zawęzić to do czegoś konkretnego.

  • Czy można określić konkretną przyczynę na podstawie samego zachowania?
    • Problem zaczął się kilka lat temu i na kilka zniknął miesiące po tym, jak dostałem wszystkie nowe opony i osiowanie. Nie wiem, dlaczego wróciło, nie jeżdżę w terenie.
    • Zwykle zaczyna się między 45 a 60 mil na godzinę, ale zawsze się zatrzymuje, jeśli zmienię prędkość na> 35 lub <70. Większość ludzi z tym problemem zgłasza, że ​​ cokolwiek przekracza określoną prędkość.
  • Czy jestem głupcem próbując tego zrobić samemu z moim obecnym zestawem umiejętności?
  • W międzyczasie nie zawsze mogę zmienić prędkość, aby zatrzymać kołysanie i muszę jechać przez minutę lub dwie. Mogę dobrze kontrolować pojazd, więc nie grozi mi katastrofa, ale czy w ten sposób powoduję nadmierne uszkodzenia mojego Jeepa?
Jedna część twojego pytania, na którą nikt jeszcze nie odpowiedział, brzmi: nie, nie jesteś głupcem, próbując samodzielnie to wytropić. To żmudny problem do rozwiązania, ale nie wykraczający poza zakres majsterkowicza z niektórymi narzędziami. Nie ma nic szczególnie skomplikowanego w czymś, z czym pracujesz, więc jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie coś schrzanić, o ile będziesz uważać na podstawowe, ogólne praktyki. To znaczy. nie przekraczaj odpowiedniego momentu obrotowego, nie krzyżuj gwintu, zwróć uwagę na to, jak było przed rozebraniem ... odłóż z powrotem w ten sam sposób, itp. Takie super podstawowe rzeczy, a wszystko będzie dobrze.
Trzy odpowiedzi:
#1
+3
jzd
2011-06-30 23:31:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Omawiając artykuł, niektóre elementy można sprawdzić samodzielnie, na przykład przeguby kulowe. Inne czynności związane z wyważeniem i wyrównaniem wymagają specjalnego wyposażenia. Proponuję najpierw wziąć tę listę i sprawdzić wszystko, co jesteś w stanie zrobić samodzielnie. Instrukcja Hayne'a powinna przeprowadzić Cię przez wszystkie etapy sprawdzania części zawieszenia.

#2
+3
Paul Dufresne
2016-04-16 00:25:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trudno jest określić pierwotną przyczynę chwiejności śmierci na podstawie samego zachowania, ale istnieją pewne wskazówki. Nie są po prostu głupim dowodem.

Jeśli stwierdzisz, że chwiejne chwile związane ze śmiercią są związane z prędkością i zatrzymują się, gdy zmniejszasz prędkość (zamiast konieczności całkowitego zatrzymania), prawdopodobnie jest to problem z wyważeniem opon lub ewentualnie łożyskami kół.

Jeśli okaże się, że musisz całkowicie zatrzymać pojazd (lub blisko niego), aby zatrzymać trzęsienie, prawdopodobnie jest to związane z Twoim układem kierowniczym, a najczęściej jest to kierownica.

Problem polega jednak na tym, że zwykle chwiejność śmierci zaczyna się od jednej pierwotnej przyczyny, ale gwałtowne potrząsanie powoduje uszkodzenie innych komponentów, więc prawdopodobnie znajdziesz wiele problemów, które potęgują problem.

Zakładając, że Twoje opony są wyważone, a kierownica wyrównana, sprawdzę resztę w następującej kolejności dla TJ, zacznij od drążka kierowniczego, łożysk kół, końcówek drążków kierowniczych, wahaczy, a następnie przegubów kulowych kierownicy.

W przypadku JK lub JKU lista byłaby inna, podobnie, ale w innej kolejności.

Miałem podobny problem, który był spowodowany źle ustawionym zaciskiem hamulca. Zajęło mi wystarczająco dużo czasu, aby wyśledzić, że wypaczył wirnik, który następnie zużywał inne rzeczy, takie jak łożysko koła i przegub kulowy.
#3
+1
Gabriel Mongeon
2011-07-05 20:10:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem właścicielem Land Cruisera z 1987 roku. Śmiertelne chybotanie się tych maszyn może wynikać z nieprawidłowego ustawienia, końcówek drążków kierowniczych, które wymagają wymiany, lub stabilizatora układu kierowniczego. Zasadniczo coś jest teraz zużyte i poluzowane.

Pamiętaj jednak, że zmiana stabilizatora może po prostu maskować podstawowy problem, więc sprawdź wszystko inne przed wymianą stabilizatora.

Znalazłem niedawny wątek dotyczący Land Cruisera, który mówi o tym: http://forum.ih8mud.com/60-series-wagons/497350-my-new-62-a.html#post6753872


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...