Pytanie:
Jak doprowadzić silnik do Top Dead Center
Annath
2011-03-16 01:30:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie jestem pewien, czy jest to specyficzne dla mojego samochodu, czy nie, więc na wszelki wypadek dołączę informacje o moim samochodzie: to Honda CRX z 1991 roku, wykończenie podstawowe (silnik to d15b2).

Przejdźmy do pytania: jak mam się zabrać do ręcznego obracania silnika do GMP? Czy są jakieś uwagi, które powinienem wziąć przedtem? Próbuję wymienić uszczelkę głowicy i muszę ją zanieść do TDC, zanim zdejmę rozdzielacz i głowice.

Sześć odpowiedzi:
#1
+9
Mike Deck
2011-03-17 20:59:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przede wszystkim należy pamiętać, że w czterosuwowym silniku (którym są praktycznie wszystkie samochody) każdy tłok uderzy w GMP dwa razy w trakcie pełnego cyklu spalania, raz między suwami wydechu i ssania oraz raz między kompresja i spalanie. Gdy procedura wymaga umieszczenia silnika w GMP, zwykle odnosi się do tłoka nr 1 znajdującego się w GMP przed suwem dolotu.

Obracanie silnika do GMP tak naprawdę obejmuje dwie rzeczy, ręczne obracanie wału korbowego i określanie, kiedy osiągnąłeś GMP.

Obracanie korby jest najłatwiejsze do wykonania za pomocą zapadki przymocowanej do koła pasowego korby. Kwestie do rozważenia przed wykonaniem tej czynności:

  • Upewnij się, że skrzynia biegów jest w położeniu neutralnym, a jeśli wykonujesz poważną pracę, całkowicie odłączona od silnika.
  • Jeśli silnik jest w pełni zmontowany (głowica (-i) założona (-e) i świece zapłonowe), może być trudno obracać ją ręcznie z powodu kompresji silnika. Nawet przy zdjętych głowicach tarcie między tłokami a ściankami cylindra zapobiega łatwemu obracaniu się korby. Wielkość siły potrzebnej do obrócenia korby będzie zależeć od liczby posiadanych cylindrów, stopnia sprężania itp. Nie powinieneś potrzebować 4-stopowego drążka łamacza, ale nie zdziw się, jeśli musisz postawić swoje ciało trochę w to.
  • Generalnie dobrym pomysłem jest obrócenie silnika w tym samym kierunku, w którym pracuje. Jeśli potrzebujesz trochę kopii zapasowej, to w porządku, ale generalnie unikaj swobodnego obracania zmontowanego silnika do tyłu.

Określenie, kiedy silnik znajduje się w GMP, można wykonać na kilka sposobów:

  • Zakładając, że zostało prawidłowo zmontowane, zwykle na kole pasowym korby znajduje się znak, który będzie pasował do innego znaku na jednej z przednich pokryw, gdy silnik znajduje się w GMP.
  • Możesz wyjąć świecę zapłonową nr 1 i włożyć słomkę do otworu tak, aby spoczywała na górnej części tłoka. Gdy kręcisz korbą, słomka porusza się w górę iw dół. Kiedy znajduje się na szczycie tuż przed opadaniem, silnik jest w GMP.

Wreszcie, jak wspomniałem na początku, często będziesz musiał wiedzieć, czy silnik jest na początku skoku dolotu lub spalania oprócz wiedzy, czy jest w GMP. Należy pamiętać, że jeśli głowica jest zdjęta lub pasek / łańcuch rozrządu jest zdjęty, nie ma różnicy między GMP przed dolotem a spalaniem, chodzi o położenie mechanizmu rozrządu w przeciwieństwie do położenia tłoka.

  • Jeśli pokrywy zaworów są zdjęte, możesz obserwować ruch zaworów cylindra nr 1. Na początku suwu dolotowego zawór (zawory) dolotowy będzie się otwierać, a strona wydechowa będzie się zamykać. Na początku spalania wszystkie zawory będą zamknięte i nie będą się poruszać.
  • Możesz również spojrzeć na koła pasowe krzywek. Będą miały jakieś oznaczenia wskazujące, kiedy zawory są ustawione w pozycji GMP. Różni się to znacznie w zależności od silnika, więc nie mogę podać więcej szczegółów.
#2
+4
NoCarrier
2011-03-16 01:38:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

na kole korbowym powinny znajdować się oznaczenia, które wyrównują się, gdy silnik znajduje się w górnym martwym punkcie. Upewnij się, że samochód jest w pozycji neutralnej, umieść gniazdo na kole korbowym i obróć je, aż się wyrówna.

Więc nic nie zaszkodzi, jeśli po prostu ręcznie go obrócisz? Martwiłem się, że jest coś, co muszę zrobić, zanim spróbuję ręcznie obrócić.
Nie, to nic nie zaszkodzi. Wszystko, co się liczy, jest mechanicznie połączone z wałem korbowym i będzie się obracać podczas ręcznego obracania korby (zakładając, że nie masz zerwanego paska / łańcucha rozrządu).
Musisz wyjąć świecę zapłonową numer jeden i upewnić się, że jesteś w suwie sprężania. Jeśli wymaga TDC przed demontażem, to właśnie o tym mowa. Jeśli wykonasz tylko czynności wymienione powyżej, kamera może być odchylona o 180 stopni
@Larry: Nie musisz koniecznie robić tego w ten sposób. Na kole pasowym krzywki znajduje się również oznaczenie, które powinno znajdować się u góry.
#3
+2
user228
2011-03-16 04:08:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli wszystko inne zawiedzie, wyjmij świecę zapłonową nr 1 i obracaj silnikiem, aż zobaczysz, że tłok osiąga wartość tdc lub poczujesz, że osiąga on pozycję tdc za pomocą śrubokręta. Ale uważaj, aby niczego nie wrzucić do dziury… tak jak powiedziałem, jeśli wszystko inne zawiedzie.

Nie ma to jak wrzucenie czegoś małego i twardego do silnika, aby zamienić 3-godzinną pracę w 2-dniową pracę.
#4
+2
Alex
2011-03-17 18:08:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Spróbuj wyjąć wszystkie świece zapłonowe przed włączeniem silnika. W przeciwnym razie będziesz naciskać na silnik, który próbuje sprężać powietrze w cylindrach i bardzo trudne (jeśli nie niemożliwe) będzie obrócenie koła pasowego.

#5
+1
louande
2015-09-18 06:44:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dodałbym, żebym był w 100% pewien, że tłok nr 1 znajduje się w GMP. Wyciągnij świecę zapłonową i upewnij się, że tłok znajduje się w GMP, gdy znak wału korbowego również wskazuje GMP. Przez większość czasu tłok nr 1 będzie w GMP, gdy wał korbowy jest w GMP, ale kiedyś miałem pojazd, w którym wyważarka harmonicznych uległa awarii. Znacznik rozrządu na wale korbowym obrócił się, dając fałszywy GMP.

Jeśli silnik jest silnikiem zakłócającym, przy próbie uruchomienia prawdopodobnie dojdzie do poważnych uszkodzeń. Żałujesz, że nie wyciągnąłeś świecy zapłonowej.

#6
  0
user3111
2013-05-04 10:25:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wystarczy zdjąć głowicę cylindrów i obrócić wał korbowy. Po odłożeniu główki bloczek ma dwie linki, upewnij się, że są one ułożone poziomo i po prostu złóż wszystko razem

Zalecałbym ustawienie go w szeregu przed rozebraniem i staraniem się niczego nie ruszać. Próbując go wyrównać, łatwo jest przesunąć czas o jeden ząb, zwłaszcza jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia.
OP chce to zrobić przed demontażem, a nie po


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 2.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...