Pytanie:
Nagła nadsterowność - jaka może być przyczyna
antoinne85
2011-07-21 23:46:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeżdżę Chevroletem Cobalt SS z 2006 roku (pojazd z napędem na przednie koła).

Od czasu do czasu, na zakrętach po lewej stronie przy prędkościach autostradowych, mój samochód nagle zaczyna skręcać mocniej, niż o to proszę . Trudno opisać to uczucie, a terminologia nie jest dla mnie świetna, więc używam słowa „nadsterowność”.

Wszystko będzie normalne, dopóki warunki nie będą odpowiednie - wystarczająco ostre i wystarczająco szybkie . Wtedy, bez ostrzeżenia, mój samochód będzie zachowywał się tak, jakbym nagle próbował skręcić ciaśniej.

Nie dzieje się tak, gdy skręcam w prawo.

Na wszelki wypadek: Ostatni raz Wyważyłem koła. Powiedziano mi, że przegub kulowy na moim prawym przednim kole jest trochę luźny i nie ma się czym martwić, ale może to spowodować, że moje opony będą się lekko zużywać.

Jeden odpowiedź:
#1
+4
ManiacZX
2011-07-22 00:01:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz doświadczać sterowania momentem obrotowym.

Ponieważ masz napęd na przednie koła (FWD), Twoje koła napędowe i kierownice są takie same.

Czasami pod obciążeniem, jeśli przyczepność jest nierówny (np. w zakręcie, twój samochód przesuwa ciężar na jedną stronę, więc będzie miał większą przyczepność na lewych lub prawych oponach), moc wysyłana na koła może stać się nierówna, powodując, że jedno z nich będzie próbowało jechać szybciej niż drugie .

Przyczyną „nadsterowności” może być wzrost przyczepności OBU przednich opon. Byłoby to spowodowane przeniesieniem ciężaru z tyłu na przód przez zwolnienie gazu lub użycie hamulców.

Jeśli hamujesz w zakręcie, nie powinieneś być, chcesz zahamować przed zakręt, zmniejszając prędkość do tego, co chcesz przenieść przez zakręt, puszczając, zanim skręcisz w zakręt. Zwalniaj pedał hamulca płynnie, nie od razu, w przeciwnym razie będziesz rzucać się w tył, powodując podsterowność.

Jeśli zjeżdżasz z gazu w zakręcie, zasadniczo obowiązuje ta sama rada, co powyżej. , zmniejsz prędkość do żądanej prędkości przed rozpoczęciem skrętu, utrzymuj neutralną przepustnicę (nie przyspieszając ani nie zwalniając w zakręcie), a następnie włącz ją na wyjściu, gdy kierownica ponownie osiągnie środek.

Głosuj za, ponieważ nauczyłem się trochę o kierowaniu w zakręt
Dobra uwaga na temat nadsterowności podczas startu. :) Może warto wspomnieć, że nierównomierna długość wałków napędowych też jest częścią „problemu”. Sterowanie momentem spowoduje przesunięcie kierownicy w bok z najkrótszym wałem napędowym. To prawie zawsze będzie lewa strona. W samochodzie FWD lewa półoś jest krótsza, ponieważ skrzynia biegów z mechanizmem różnicowym często znajduje się po lewej stronie silnika.
@Alex - na pewno nie w Wielkiej Brytanii. Tutaj zwykle będzie odwrotnie. To samo dotyczy kilku innych krajów.
Nie mam lepszej odpowiedzi i wydaje się, że nikt inny też tego nie robi. Nie jestem do końca pewien, czy tak właśnie prowadzę, ponieważ jeżdżę tym samym samochodem od 7 lat (ale dopiero od niedawna mam problemy), ale kto wie!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...