Pytanie:
czy samochód normalnie jedzie ze stałą prędkością na biegu, a stopa jest zdjęta z pedału przyspieszenia?
miernik
2011-04-13 05:36:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pamiętam, jak jadąc samochodem osobowym, kiedy całkowicie zdjąłem nogę z pedału przyspieszenia, ale pozostałem na biegu, samochód normalnie poruszałby się z pewną małą prędkością, inną dla każdego biegu, mniej więcej stałą dla każdego bieg (pod warunkiem, że droga jest płaska).

Teraz prowadzę furgonetkę i jestem zaskoczony, że tak się nie zachowuje. Bez względu na to, jaką prędkość jeżdżę, nawet jeśli droga jest płaska, bez względu na to, na jakim biegu jestem, jeśli całkowicie zdejmę nogę z pedału przyspieszenia, van szybko się zatrzymuje, silnik wyłącza się i tyle.

Czy coś jest nie tak z tą furgonetką? Ten van to:

  • Mercedes-Benz 308D rok 1992, model 602.316, masa własna 2035 kg (4486 funtów)
  • OM601.940 4-cylindrowy 58 kW (79 KM) 2299 dm 3 silnik wysokoprężny

Czy to normalne, że takie samochody dostawcze zachowują się w ten sposób? Czy można coś wyregulować, aby zachowywał się jak samochód osobowy na benzynę / gaz, którym jeździłem wcześniej, który poruszał się ze stałą niską prędkością, gdy zdjąłem nogę z pedału przyspieszenia?

Dwa odpowiedzi:
#1
+6
Bob Cross
2011-04-13 20:59:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że wymienione statystyki jasno to wyjaśniają: prowadzisz ciężką furgonetkę z silnikiem o dość małej mocy. Co ważniejsze, prawdopodobnie masz silnik o niskim momencie obrotowym, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania pojazdu w ruchu.

To, do czego jesteś przyzwyczajony w samochodzie osobowym, jest tym samym, co dzieje się w furgonetce, tylko po to, w mniejszym stopniu. W swoim samochodzie osobowym byłeś świadkiem, jak bieg jałowy silnika próbował zapobiec spadkowi silnika poniżej docelowej wartości obrotów. W Twoim samochodzie osobowym moment obrotowy był wystarczający do pokonania oporów aerodynamicznych i toczenia pojazdu.

Oczywiście w furgonetce masz mniej dostępnej mocy i prawdopodobnie znacznie większy i większy opór pojazd. Koło jałowe silnika nie jest w stanie utrzymać pojazdu w ruchu bez Twojego udziału.

Oto trzy rzeczy, które należy wypróbować, aby upewnić się, że nie jest to inny problem:

  1. Czy samochód dostawczy płynnie pracuje na biegu jałowym przy wyłączonej skrzyni biegów? Jeśli natychmiast zgaśnie, nawet poza biegiem, możesz mieć problem.

  2. Co się stanie, jeśli spróbujesz zjechać z płytkiego wzgórza na najniższym możliwym biegu? Jeśli odejmiemy część oporu toczenia z równania, koło jałowe silnika powinno być w stanie ciągnąć Cię naprzód.

  3. Czy ciśnienie w oponach jest zgodne ze specyfikacją? Jeśli Twoje opony są znacznie niskie, znacznie zwiększa to opór toczenia.

Gdy skrzynia biegów jest wyłączona (dźwignia zmiany biegów w położeniu neutralnym), pracuje płynnie na biegu jałowym. Sprawdzam ciśnienie w oponach za każdym razem, gdy nudzę się w pobliżu stacji benzynowej, więc utrzymuję je w granicach specyfikacji. Spróbuję czegoś na wzgórzu, kiedy będę jechał po jednym. Chciałem wiedzieć, czy może coś można regulować, aby silnik dostarczał trochę więcej momentu obrotowego na biegu jałowym, może pomoże czyszczenie / wymiana filtrów powietrza lub trzeba zrobić coś innego, aby zwiększyć moment obrotowy na biegu jałowym? Ale może dodam jeszcze jedno pytanie na ten temat.
@miernik, ok, brzmi to tak, jakby van zachowywał się mniej więcej tak, jak powinien - opony są dobre i bez obciążenia jedzie na biegu jałowym. Niektóre ulepszenia mocy z pewnością naprawią nieefektywności (np. Filtr powietrza). Jednak dodanie większej mocy może kolidować z celami dotyczącymi oszczędności paliwa w innych kwestiach.
#2
+1
Potatoswatter
2011-04-13 21:10:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Silnik jest skalibrowany do pracy na biegu jałowym przy niskiej prędkości po zwolnieniu pedału przyspieszenia. W przeciwnym razie musiałbyś trzymać nogę na gazie podczas postoju.

Na biegu większość samochodów będzie nadal zasilać niewielką ilość gazu, porównywalną do ilości potrzebnej na biegu jałowym. Powoduje to pełzanie do przodu.

Jeśli siła hamująca samochód przekracza siłę przyspieszającą samochód, samochód zwolni. Jeśli sprzęgło jest włączone, prędkość obrotowa silnika spadnie proporcjonalnie do prędkości samochodu. Jeśli obroty silnika są zbyt niskie, zgaśnie, często z nagłym szarpnięciem.

Wygląda na to, że utknąłeś w furgonetce.

Automatyczna skrzynia biegów nigdy nie powinna pozwolić na zgaśnięcie. Ręczną skrzynię biegów bardzo łatwo zablokować i prawdopodobnie już o tym wiesz, ponieważ jest to część nauki jazdy drążkiem.

Najprawdopodobniej masz wadliwą automatyczną skrzynię biegów.

Nie dotyczy to tutaj, ponieważ zarówno samochód osobowy, jak i furgonetka z ręczną skrzynią biegów. Jest w Europie. Nigdy nawet nie siedziałem za kierownicą pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. Jednak w samochodzie osobowym z manualną skrzynią biegów możliwe było (przy powolnym zwalnianiu pedału przyspieszenia), aby poruszał się dalej z nogą całkowicie zdjętą z pedału przyspieszenia i ze sprzęgła.
@miernik: Cóż, to niewiele się zmienia. Ta odpowiedź obejmuje podręczniki, ale jak powiedziałem, zakładałem, że rozpoznasz stragan. Zdziwiłbym się, gdybyś * nigdy * nie zatrzymał samochodu osobowego podczas nauki.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...